نمایش 1–36 از 108 نتیجه

بویلر موتورخانه (Cast Iron Boiler) یکی از مهم‌ترین تجهیزات تاسیساتی است که وظیفه فراهم آوردن گرمایش آب را بر عهده دارد. فروشگاه دما استار واقع در خیابان طالقانی تهران، مرکز فروش انواع دیگ شوفاژ چدنی در ظرفیت های حرارتی متنوع است؛ که برای فضاهای آپارتمانی و یا محیط های عمومی بزرگ مثل بیمارستان‌ها کاربرد دارد.

دیگ‌های چدنی فروشگاه دما استار در دو برند شوفاژکار و دیگ چدنی mi3 موجود است.

قیمت دیگ چدنی موتورخانه

برای خرید و استعلام دقیق قیمت دیگ شوفاژ چدنی با دما استار تماس بگیرید. (تخفیف ویژه برای پروژه های بزرگ)

 • رنج قیمتی دیگ چدنی شوفاژکار از بویلر سوپر 200 با 4 پره در قیمت 170.117.000 ریال شروع و تا دیگ مدل 1300 استار 20 پره با قیمت 3.622.098.000 ریال ادامه دارد.

برای مشاهده کامل لیست قیمت دیگ چدنی شوفاژکار کلیک کنید.

 • قیمت دیگ شوفاز چدنی برند mi3 از مدل S با 4 پره در قیمت 160.000.000 ریال شروع می‌شود و با قیمت 3.210.000.000 ریال مدل Hyper با 16 پره خاتمه می‌یابد.

خرید دیگ شوفاژ چدنی و نکات مهم آن

 1. محل موتورخانه در ساختمان ها باید به گونه ای باشد که امکان رفت و آمد و حمل تجهیزات بزرگ فراهم باشد. همچنین موتورخانه باید دارای فضای بزرگ و تهویه مناسب نیز باشد.
 2. معمولا دیگ های چدنی برای ساختمان هایی با فضای کوچک و متوسط کاربرد دارند. زیرا در آن ها امکان ورود دیگ های فولادی بزرگ وجود ندارد.
 3. در ساختمان های بزرگ و مهم همانند بیمارستان ها و ... برای تامین نیاز گرمایشی، باید از تعداد دیگ چدنی بیشتری، برای مثال 3 عدد استفاده کرد؛ تا در صورت خرابی شدن یک دیگ، دیگر دیگ ها بتواند وظیفه گرمایش را انجام دهند و مشکلی پیش نیاید.
 

عملکرد دیگ شوفاژ چدنی

دیگ شوفاژ چدنی یک ظرف بسته است که در آن آب یا مایع مناسب دیگری برای تولید بخار گرم می‌شود. سپس بخار خارج شده و برای اهداف مختلفی مانند گرمایش (گرمایش آب، گرمایش مرکزی)، تولید برق مبتنی بر دیگ بخار استفاده می‌شود. حتی برای پخت و پز و سایر مقاصد که می‌تواند خانگی یا صنعتی باشد از آن ها بهره می‌برند.

نحوه عملکرد دیگ شوفاژ چدنی  

شاید جالب باشد که بگوییم دیگ چدنی از مفهوم زودپز پیروی می‌کند اما به شکلی بزرگتر. مفهوم دیگ بخار در مکان ها از مصارف خانگی گرفته تا فعالیت های صنعتی استفاده می‌شود. سیال به طور کلی در یک سیستم گنجانده می‌شود و برای تامین بخار از طریق اتصال محصولات احتراق و آب کار می‌کند. منابع مورد استفاده در بویلر شوفاژ چدنی می‌تواند زغال سنگ، نفت سفید و یا گازهای طبیعی باشد.

محاسبه ظرفیت قدرت دیگ شوفاژ چدنی

در کل محاسبات با در نظر گرفتن مواردی نظیر متراژ و مساحت، نوع کاربری ساختمان و ویژگی های آب و هوایی منطقه انجام می‌شود. شما می‌توانید از فرمول های ذکر شده در سرچ ها قدرت و ظرفیت دیگ های بخار را محاسبه کنید.

برای مثال ابتدا باید متراژ زیربنای مفید ساختمان را ضربدر عدد 100 (کیلو کالری) کنید و بعد از آن برای هر واحد به صورت جداگانه با عدد 6000 (برای تامین آبگرم مصرفی) جمع نمائید.

دیگ شوفاژ چدنی در موتورخانه  

راندمان کاری دیگ های شوفاژ چدنی

دیگ چدنی اساساً مخزن آبی است که بالای شعله قرار می‌گیرد. شعله، مخزن چدنی را گرم می‌کند و آب داخل آن را به جوش می‌آورد و بخار ایجاد می‌کند. دیگ های چدنی در حین کار با گاز طبیعی، معمولاً در محدوده بازده 82 درصد کار می‌کنند، در حالی که دیگ های چگالی می‌توانند با راندمان حدود 95 درصد کار کنند.

برخی از این دیگ ‌ها می‌‌توانند حتی تا 50 سال یا بیشتر دوام بیاورند، اما حتی با نگهداری سالانه مناسب، راندمان آنها بسیار کمتر از دیگ‌ های چدنی امروزی است.

نکات لازم برای افزایش طول عمر دیگ چدنی شوفاژ

 1. زمانی که به درستی نصب و نگهداری شوند، می‌توانید انتظار دوام 30 سال یا بیشتر را داشته باشید.
 2. نصب صحیح دیگ بخار، کیفیت خوب آب و عدم نشتی لوله ها.
 3. بررسی های ایمنی عمومی در فواصل زمانی منظم.
 4. دمای دیگ را ایده آل نگهدارید؛ زیرا گرمای بیش از حد می‌تواند علت خرابی دیگ باشد و کم شدن عمر آن باشد.

تمیز نگه داشتن دیگ بخار؛ دودکش ها، دریچه ها و خروجی ها باید برای بهره وری بهتر به طور منظم تمیز شوند.

مزایای دیگ شوفاژ چدنی در موتورخانه

 1. در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاوم هستند.
 2. ظرفیت بالا برای تولید آب گرم در دیگ های مرکزی.
 3. حمل و نقل آسان به دلیل باله های قابل جدا شدن.
 4. هنگام سوراخ شدن باله های آن قابل تعویض هستند.
 5. قیمت دیگ شوفاژ مقرون به صرفه است.

معایب استفاده از دیگ های شوفاژ چدنی

 1. از معایب دیگ های چدنی وزن زیاد و هزینه بالا نسبت به دیگ های فولادی است. علاوه بر این، به عنوان چدن، یک ماده شکننده است که نیاز به اختلاف دما بین جریان و بازگشت دارد.
 2. رایج ترین مشکل دیگر مرتبط با دیگ شوفاژ چدنی، ترک خوردن ناشی از گرمای بیش از حد یا شوک حرارتی است. گرمای بیش از حد زمانی اتفاق می‌افتد که دیگ با شرایط کم آب یا گردش ضعیف ناشی از لجن متمرکز در مسیرهای آب پایین دیگ کار کند.

بخش های اصلی دیگ شوفاژ چدنی

قطعات مختلفی یک دیگ بخار را تشکیل می‌دهند و اگرچه مدتی است که وجود دارند و دیگ‌ های مدرن نسبت به دیگ‌ های قدیمی از نظر انرژی کارآمدتر هستند، اما برخی از این قطعات هنوز یکسان هستند. یادگیری قطعات مختلف به شما در تعمیر و نگهداری دیگ بخار کمک می‌کند.

دیگ شوفاژ چدنی   

قطعاتی که در ساخت انواع دیگ بخار استفاده می‌شود عبارتند از:

 • محفظه احتراق یا جعبه آتش: مشعل در این محفظه احتراق ایجاد می‌کند که مبدل حرارتی را تا چند صد درجه گرم می‌کند. سوختی که در این محفظه سوزانده می‌شود متفاوت است. نفت سفید، روغن گرمایشی و پروپان مایع رایج ترین منابع سوخت مورد استفاده در محفظه احتراق دیگ ها هستند. جعبه آتش یا محفظه احتراق معمولاً از چدن ساخته می‌شود تا در برابر گرما و فشار فرآیند داخل مقاومت کند.
 • مبدل حرارتی: احتراق ایجاد شده در جعبه آتش، گرمایی ایجاد می‌کند که توسط مبدل حرارتی برای گرم کردن سیال در مخزن منتقل می‌شود. مبدل حرارتی صفحه ای گرمای تولید شده را بدون تماس مستقیم با آب به سیال می‌رساند.
 • مشعل: یکی از مهم ترین قسمت های دیگ، مشعل است که در آن اختلاط هوا با منبع سوخت اتفاق می‌افتد و در نتیجه احتراق ایجاد می‌شود که گرمای لازم برای گرم شدن سیال را فراهم می‌کند. آنها مسئول شروع واکنش احتراق در سیستم با سیگنال الکترونیکی ترموستات ها به مشعل هستند. این سیگنال زمانی که نیاز به تولید گرما وجود دارد به سیستم اطلاع می‌دهد. مشعل از سوخت پمپ شده از منبع بیرونی با مکانیزم فیلتر استفاده می‌کند. یک نازل روی مشعل طراحی شده است که این سوخت را به اسپری تبدیل می‌کند و آن را مشتعل می‌کند و باعث شروع احتراق در داخل جعبه آتش می‌شود.
 • شیر جریان برگشتی: شیر جریان برگشتی به عنوان یک واحد ایمنی عمل می‌کند و اجازه می‌دهد تا سیال فقط در یک جهت جریان یابد.
 • خطوط تامین: این قسمت های دیگ، لوله هایی هستند که وظیفه رساندن جریان گرم سیال به نقاط توزیع در دیگ را بر عهده دارند.
 • خطوط برگشت: خطوط برگشت وظیفه دارند سیال خنک شده یا بخار خنک شده (که حالت آن را به شکل مایع خود تغییر می‌دهد) به دیگ برگردانده تا دوباره گرم شود.
 • مخزن انبساط: یکی دیگر از موارد موجود در لیست قسمت های مختلف دیگ بخار منبع انبساط است. این مخزن کوچک وظیفه محافظت از دیگ را از فشار بیش از حد بر عهده دارد و ایمنی آن را در طول فرآیند تضمین می‌کند.
 • پمپ سیرکولاتور: آخرین مورد از لیست قطعات مختلف دیگ که می‌خواهیم به شما معرفی کنیم پمپ سیرکولاتور است. این قسمت آب گرم را در سرتاسر دیگ هدایت می‌کند تا به خروجی های مختلف خانه، دفاتر یا سایر مکان هایی که دیگ مورد استفاده قرار می‌گیرد، کمک کند. در دیگهای بخاری که از آب گرم برای گرمایش استفاده می‌کنند استفاده می‌شود.
نتیجه گیری نهایی در مورد دیگ های شوفاژ چدنی:
 1. دیگ بخار یک سیستم گرمایش تولید بخار است. با گرم کردن آب برای ایجاد بخار انرژی تولید می‌کند.
 2. سوخت را برای گرم کردن آب می‌سوزاند. ترکیب گرما و آب، بخار تولید می‌کند.
 3. دیگ های بخار با ساختار، قابلیت حمل، انواع لوله ها، انواع سوخت و فشاری که تولید می‌کنند تعریف می‌شوند.
 4. گرمای آزاد شده از احتراق را جذب می‌کنند. سه راه انتقال حرارت عبارتند از تابش، همرفت و رسانش.
 5. طراحی و انواع دیگ های بخار بسته به ساخت و هدف آنها بسیار متفاوت است.

سوالات متداول:

مهم‌ترین مزیت دیگ شوفاژ چدنی چیست؟

از مزیت‌های دیگ چدنی این است که در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاوم هستند؛ علاوه بر آن دارای حمل و نقل آسان به دلیل باله‌های جداشونده و قیمت مقرون به صرفه است.

قیمت دیگ شوفاژ چدنی چقدر است؟

برای دریافت لیست قیمت دیگ شوفاژ چدنی بهتر است با دما استار تماس بگیرید. (تخفیف ویژه برای پروژه‌های بزرگ)

آیا شما نمایندگی فروش دیگ شوفاژ چدنی هستید؟

بله، دما استار نمایندگی فروش و پخش کننده عمده دیگ شوفاژ چدنی در خیابان طالقانی تهران است.