مبدل حرارتی استخر

در حال نمایش 4 نتیجه

تبادل حرارت بین دو مدار آب گرم و آب سرد استخر از طریق مبدل های حرارتی صورت می پذیرد. در واقع این تبادل حرارت باعث گرم‌کردن دمای آب استخر می شود. مبدل حرارتی استخر با انتقال انرژی گرمایی از مدار آب گرم به مدار آب سرد بدون اینکه این دو سیال با یکدیگر در تماس مستقیم قرار بگیرند عمل می کنند.

جهت جلوگیری از این عمل، مبدل حرارتی استخر به عنوان یک رابط میان آب دیگ بخار و مدار آب استخر به کار گرفته می شود؛ که همین باعث حفاظت از دیگ و افزایش سرعت گرم شدن آب استخر تا دمای مورد نظر خواهد شد.

قیمت مبدل استخر

از جمله عوامل تاثیرگذار بر روی قیمت مبدل های حرارتی جنس آنان است. که به عنوان مثال: هزینه مبدل های حرارتی استیل بسیار بالاتر از مبدل های مسی است. آیتم دیگر مقدار ظرفیت حرارتی این مبدل ها است. که قاعدتاً در نوع صفحه‌ای تبادل دما در حجم آب بیشتر با زمان کمتر صورت می پذیرد.

طول عمر و دوام نیز در مبدل ها بسته به نوع شان متفاوت است. که همین امر می تواند گزینه ای جهت افزایش قیمت آنان باشد. فروشگاه دما استار بورس لوازم استخر در تهران است. برای دریافت قیمت با کارشناسان ما تماس بگیرید.


در انتخاب مبدل حرارتی حتماً نوع استخر خود را بررسی کرده و بسته به اینکه اختلاف دما به چه صورت است، به تعداد مبدل مورد نیاز توجه کنید و در نهایت به مدت زمانی که نیاز است تا مبدل بتواند گرمایش استخر را تامین کند.

گرم کردن استخرهای شنا به طور موثر به یک مبدل حرارتی با کیفیت بالا نیاز دارد. مبدل استخر به گونه ای طراحی شده که در حین انتقال سریع انرژی حرارتی به آب استخر دوام طولانی مدتی نیز داشته باشد مبدل حرارتی صفحه ای Plate heat exchanger از جمله مبدل هایی است که با داشتن صفحات فشرده حجم بیشتری از سیال را درگیر کرده و با سرعت بیشتری نیز انتقال حرارت را انجام می دهد.

کاربرد مبدل حرارتی استخر

دیگ در بیشتر استخرهای شنا Swimming pool موجب گرم شدن آب می شود از سوخت های چون گاز LPG به عنوان منبع انرژی استفاده می‌کند. شاید به ظاهر کارآمدترین روش جهت گرم کردن مدار آب استخر اتصال آن به دیگ باشد.

اما اگر این اتفاق صورت پذیرد، مواد شیمیایی و معدنی که به آب استخر در جهت ایمن نگه داشتن آن اضافه می گردد، باعث فرسایش سریع اجزای حیاتی و داخلی دیگ می‌شود و یک آسیب جدی به آن وارد می گردد. که نتیجه آن، خرابی زودرس و هزینه‌های سنگین جایگزینی خواهد بود.

قیمت مبدل استخر همانند سایر تجهیزات اصلی لوازم استخر بر اساس کیفیت، نوع، جنس و میزان ظرفیت حرارتی تعیین و ارائه می‌شود. دما استار مجموعه پرتلاش و کارآمد که با فروشگاه های حضوری و آنلاین خود در تلاش است تا بهترین تجهیزات استخر را در اختیار مشتریان و متقاضیان خود قرار دهد و خریدی لذت بخش را برای آنان به ارمغان آورد.

مبدل حرارتی صفحه ای استخر Plate heat exchanger

به طور کلی مبدل ها توانایی کار در سه حالت، فشار کاری سیال را دارا می باشند. که این فشار سیال در مدل حرارتی استخر شامل سه دسته:
  1. فشار بالا
  2. فشار پایین
  3. فشار متوسط
است. اما به صورت مرسوم دسته بندی مبدل ها بر اساس ساختار طراحی آنان صورت می پذیرد.

انواع مبدل های حرارتی

  1. مبدل حرارتی دو لوله
  2. مبدل حرارتی پوسته و لوله
  3. مبدل حرارتی صفحه ای
  • مبدل حرارتی دو لوله: به اصطلاح لوله ای از ساده ترین نوع مبدل ها بوده که به دلیل هزینه نصب، تعمیر و همینطور قیمت پایین به یک انتخاب مناسب جهت صنایع کوچک تبدیل گشته است. ساختار این نوع مبدل در ساده ترین حالت خود شامل: دو لوله می‌شود، که لوله کوچک در مرکز و درون لوله بزرگتر قرار می گیرد و دو سیال گرم و سرد درون لوله کوچکتر و دیگری درون فضای بین دو لوله قرار می گیرند. دیواره لوله داخلی به عنوان سطح انتقال حرارت در نظر گرفته می شود.
  • مبدل حرارتی پوسته و لوله: این قبیل مبدل ها، به دلیل کارایی و سهولت در تعمیر و نگهداری گزینه بسیار مناسب و محبوب جهت استخرهای شنا محسوب می‌شوند. ساختار این مبدل ها به نحوی است که درون پوسته و یا روکش قابل رویت از جنس مس، چدن، استیل و یا تیتانیوم، دسته‌ای از لوله ها به نام هسته لوله وجود دارد که آب استخر در یک جهت از آنها عبور می کند.
  • مبدل حرارتی صفحه ای استخر Plate heat exchanger: مجموعه‌ای از صفحات فشرده، صاف و یا موج دار هستند که با عمق کم به صورت متوالی در کنار هم قرار گرفته اند. بارزترین تفاوت این مبدل ها با دو مبدل دیگر در سطح تماس سیال با آن است.

چرا که در این مدل در سطح بزرگتری، جهت تبادل گرما وجود خواهد داشت. در نتیجه سیال ها روی سطح پخش شده و در نهایت تغییر دما با سرعت بالاتری رخ می دهد. از دیگر تفاوت های قابل قیاس مبدل صفحه ای نسبت به سایر مبدل ها سایز و فضای مورد نیاز خود است.

چرا که اندازه این مبدل ها به نسبت مبدل پوسته و لوله و حتی لوله‌ای بسیار کمتر است، که این عامل دلیل خوبی جهت استفاده از این مبدل ها در صنایع مختلف خواهند بود.

انواع طراحی مبدل های صفحه ای حرارتی استخر

واشر دار لحیم کاری شده جوش داده شده:

مبدل حرارتی صفحه واشردار یک دستگاه تبادل حرارتی کارآمد است که از یکسری ورق ها و واشرهای فلزی نازک تشکیل شده است. سیالات سرد و گرم بین صفحات توسط واشرهای آب بندی جدا می‌شوند و یا به نوعی واشرها باعث هدایت سیالات می گردند. به نحوی که آنها به صورت متصل در کانال در دو جهت جریان می‌یابند.

ضریب انتقال دما در این مدل سه و نیم برابر بیشتر از مبدل حرارتی پوسته لوله است؛ چراکه سیالات سرد و گرم زمانی که در صفحات موجدار حرکت می‌کنند به درجه بالاتری از تلاطم می‌رسند.

مبدل حرارتی صفحه لحیم کاری شده:

این مبدل ها پارتیشنی بوده و در واقع نوع جدیدی از مبدل حرارتی با راندمان بالا هستند. به نحوی که از روی هم چیده شدن یکسری ورقه فلزی با شکل موج دار و لحیم کاری شده در کوره خلا ساخته می شوند. در این حالت کانال های مستطیل نازک بین صفحات مختلف تشکیل می‌شود که باعث تبادل حرارت می گردد. مبدل حرارتی صفحه ای لحیم کاری شده یک نوع مبدل حرارتی صفحه ای کوچک، سبک و فشرده است.

مبدل حرارتی صفحه ای جوش داده شده:

یک سری صفحات فلزی موج دار که با جوشکاری لیزر یا آرگون جوش داده شده و با نوارهای قالب گیری به هم متصل گردیده است. از آنجایی که آب بندی واشر در این مدل وجود ندارد. مقاومت در برابر دما و فشار بالاتر بوده و در نتیجه می‌توان آن را در شرایط کاری شدید دمای بالا و فشار بالا به خوبی استفاده کرد.