منبع انبساط بسته

نمایش دادن همه 13 نتیجه

فروشگاه دما استار پخش کننده انواع منبع انبساط بسته موتورخانه با مشخصات فنی زیر است:

 • منبع انبساط بسته با مخزن های کوچک تا بزرگ.
 • دارای تیوپ ایتالیایی SEFA
 • فلنج از جنس استیل
 • ضخامت ورق متنوع

فروش انواع منبع انبساط بسته موتورخانه

 


قیمت منبع انبساط بسته

یکی از نکات اصلی ایجاد یک سیستم گرمایشی، نصب مخزن انبساط در آن است. مکانی که باید نصب مخزن انبساط سیستم گرمایش انجام شود، بر اساس نوع ساختار مخزن تعیین می‌گردد. چرا که مخزن انبساط دارای دو نوع: منبع انبساط باز و منبع انبساط بسته است.

مخزن انبساط که دستگاه آن بر اساس نوع باز ساخته شده است به شکل مکعب مستطیل با قسمت بالایی باز و در پایین دارای اتصال رزوه ای می‌باشد. مخزن این مدل در بالاترین نقطه سیستم قرار دارد.

مشاهده کل محصولات: قیمت منبع انبساط

 ساختار مخزن انبساط نوع بسته از یک دستگاه انبساط استفاده می‌کند که نصب و عملیات بعدی آن ویژگی‌ها و تفاوت‌های خاص خود را دارد. مخزن به شکل یک کپسول مهر و موم شده با دو محفظه ساخته شده است؛ که توسط یک غشای لاستیکی از یکدیگر جدا شده اند. بنابر این دلیل مخزن انبساط بسته نامیده می‌شود.

نصب دستگاه مخزن انبساط از نوع بسته در هر نقطه از شبکه گرمایش مجاز است، به استثنای مخزن متصل پس از پمپ، چراکه در این صورت، ممکن است افزایش فشار در سراسر سیستم رخ دهد.

اصل کار یک مخزن انبساط بسته ساده است. پس از گرم شدن و افزایش حجم مایع خنک کننده، مازاد آن فضای خالی دستگاه غشایی را پر می‌کند. در نتیجه، فشار در سیستم در سطح قابل قبولی ادامه می‌یابد.

ویژگی های نصب مخازن انبساط بسته

نصب مخزن انبساط در سیستم گرمایش با در نظر گرفتن چند نکته انجام می‌شود:
 1. نصب منبع انبساط بسته در اتاقی مجاز است که دما به زیر صفر نمی‌رسد.
 2. دسترسی آسان به دریچه هوا باید برای تنظیم فشار در قسمت هوای مخزن در صورت لزوم فراهم شود.
 3. پس از اتمام نصب دستگاه، باید به تجهیزاتی چون: شیر تخلیه و صفحه شناسایی دسترسی داشته باشید.
 4. یک بار استاتیک نباید به مخزن غشایی اعمال شود (فشار لوله ها و سایر دستگاه ها).
 5. اگر کاهنده بعد از کنتور آب قرار گیرد، این اندازه گیری فشار اولیه ثابت را در مخزن غشایی حفظ می‌کند. هنگامی که شیر اطمینان فعال می‌شود، فشار نباید از سطح حداکثر فشار کاری مجاز در مخزن تجاوز کند.
 6. مدار گرمایش با مخزن انبساط همیشه، فقط از سمتی که آب سرد به دیگ گرمایش عرضه می‌شود، نصب آن را فراهم می‌کند.

خطاهایی که هنگام نصب مخزن انبساط بسته رخ داده است:

بسیاری از صاحبان املاک و مستغلات در تلاش هستند تا بسیاری از کارهای مربوط به ترتیب سیستم گرمایش را به تنهایی انجام دهند، از جمله نصب مخزن انبساط، در نگاه اول به نظر می‌رسد که هیچ مشکلی برای چنین کاری وجود نخواهد داشت، اما در واقعیت دارای مشکلات خاصی است که برای متخصصان کاملاً شناخته شده است. رایج ترین اشتباهات شامل موارد زیر می‌گردد.
 • فقدان مجموعه کاملی از ابزارهای لازم یا کیفیت پایین آنها
 • کاربرد مواد بی کیفیت به جای یک درزگیر با کیفیت جهت آب بندی
 • مکان دشوار تعیین شده برای نصب و نزدیک شدن به مخزن هنگام تعمیر
 • محاسبه حجمی که مخزن انبساط باید داشته باشد نادرست است یا دستگاه به صورت تصادفی خریداری شده است.

لازم به ذکر است که نصب و بست مخزن انبساط گرمایشی باید مطابق با هنجارها و قوانین پذیرفته شده انجام شود که ایمنی کار را تضمین می‌کند. قبل از نصب، باید محل نصب دستگاه را به درستی تعیین کنید.

هنگامی‌که نصب مخزن غشای انبساط به خودی خود تکمیل می‌شود، همه چیز خوب به نظر می‌رسد و عدم دقت ایجاد شده در این مورد نامرئی است. معایب پس از شروع فصل گرما آشکار می‌شود و نکته اصلی این است که در نامناسب ترین زمان اتفاق می‌افتد. مثلاً بیرون خیلی سرد است و سیستم گرمایشی کار نمی‌کند.

برای اینکه در آینده با مشکل مواجه نشوید، لازم است با توصیه‌های سازنده برای نصب چنین عنصری از سیستم تامین حرارت به عنوان مخزن انبساط آشنا شوید. این اطلاعات به شما کمک می‌کند تا از هزینه های غیر ضروری زمانی، فیزیکی و مالی جلوگیری کنید.

عملکرد و چگونگی مخزن انبساط بسته

سیستم گرمایش یک ساختار مهندسی پیچیده است، از عناصر بسیاری با اهداف عملکردی مختلف تشکیل شده است. مخزن انبساط برای گرمایش یکی از مهمترین قسمت‌های مدار در سیستم گرمایش است.

هنگامی‌که مایع خنک کننده گرم می‌شود، به دلیل افزایش دما در حجم مایع حامل گرما، فشار در دیگ و مدار سیستم گرمایش به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد. با توجه به اینکه مایع عملاً یک محیط تراکم ناپذیر است و سیستم گرمایش به صورت هرمتیک آب بندی شده است، این پدیده فیزیکی می‌تواند منجر به تخریب دیگ یا لوله شود.

در طول خنک شدن، مایع فشرده می‌شود و هوا به جای حامل گرمای تخلیه شده وارد مدار گرمایش می‌شود. ازدحام هوا برای هر سیستم گرمایشی در شبکه غیرممکن می‌شود.

این مشکل با نصب مخزن انبساط که مخزنی است که توسط لوله به سیستم متصل می‌شود، حل می‌گردد. فشار بیش از حد در مخزن انبساط گرمایش با حجم آن جبران می‌شود و عملکرد پایدار مدار را تضمین می‌کند. از نظر ظاهری، مخازن انبساط برای سیستم گرمایش، بسته به نتایج محاسباتی و نوع مدار گرمایش، از نظر شکل و اندازه متفاوت است. مخازن در حال حاضر در اشکال مختلف تولید می‌شوند - از مخازن استوانه ای کلاسیک گرفته تا به اصطلاح "قرص".

که در این بین میتوان از منبع انبساط بسته با یک غشای داخلی استفاده کرد.

گاهی اوقات چنین وسیله ای را می‌توان مخزن انبساط خلاء برای گرمایش نامید. چنین سیستمی مایع خنک کننده با گردش اجباری را فراهم می‌کند، در این مخازن هوا از مدار از طریق شیرهای مخصوص (دریچه ها) نصب شده بر روی دستگاه های گرمایش و در قسمت بالایی خط لوله سیستم تخلیه می‌شود.

ساختار منبع انبساط بسته مخزن انبساط بسته در سیستم گرمایش یک مخزن استوانه ای با غشای لاستیکی نصب شده در درون خود است که حجم داخلی ظرف را به محفظه های هوا و مایع تقسیم می‌کند. مخزن انبساط بسته خود نیز دارای دو نوع است.
 1. غشا ثابت: یکبار مصرف. بسته به مدل، آب ممکن است با فضای داخلی فلزی مخزن در تماس باشد.
 2. غشای قابل تعویض: امکان افزایش عمر مفید آن از طریق قطعات یدکی غشا را فراهم می‌کند. این اطمینان را ایجاد می‌کند که آب با فضای داخلی فلزی مخزن تماس نداشته باشد و از خوردگی و ظاهر ایجاد احتمالی باکتری‌ها جلوگیری کند.

فشار گاز برای هر سیستم به صورت جداگانه تنظیم می‌شود که در دستورالعمل‌های متصل به دستگاه‌هایی مانند مخزن توضیح داده شده است.

برخی از تولید کنندگان در طراحی تانکر انبساط بسته خود، امکان تعویض غشا را فراهم می‌کنند. این رویکرد هزینه اولیه دستگاه را اندکی افزایش می‌دهد، اما بعداً در صورت از بین رفتن یا آسیب دیدن غشاء، هزینه تعویض آن کمتر از قیمت منبع انبساط بسته جدید خواهد بود.

از نقطه نظر عملی، شکل غشاء به هیچ وجه بر کارایی دستگاه ها تأثیر نمی‌گذارد، فقط باید توجه داشت که حجم کمی بیشتر از مایع حامل گرما را می‌توان در مخزن انبساط نوع بالونی در بسته جای داد.

جهت گرم کردن، اصل عملکرد آنان نیز یکسان است: هنگامی که فشار آب در شبکه به دلیل انبساط در هنگام گرم شدن افزایش می‌یابد، غشاء کشیده می‌شود و گاز را از طرف دیگر فشرده می‌کند و اجازه می‌دهد خنک کننده اضافی وارد مخزن شود. هنگام خنک شدن و در نتیجه افت فشار در شبکه، فرآیند به ترتیب معکوس انجام می‌شود. بنابراین، تنظیم فشار ثابت در شبکه به صورت خودکار است.

جنس تانکر انبساط بسته

به صورت معمول جنس بدنه تانکر انبساط بسته از
 1. کربن استیل
 2. گالوانیزه
 3. استنلس استیل
ساخته می‌شود. لازم به ذکر است که ضخامت بدنه نیز کاملا مطابق با  استانداردهای تعیین شده و باتوجه به فشار کاری مخزن و جنس بدنه در نظر گرفته می‌شود.

نکته قابل توجه در هنگام خرید منبع انبساط نوع بسته

توجه به این نکته ضروری است که اگر مخزن انبساط سیستم گرمایشی را به صورت تصادفی خریداری کنید، بدون محاسبه لازم، دستیابی به پایداری شبکه گرمایش بسیار دشوار خواهد بود. اگر اندازه مخزن بسیار بزرگتر از حد لازم باشد، فشار سیستم مورد نیاز ایجاد نخواهد شد. اگر مخزن کوچکتر از اندازه مورد نیاز باشد، نمی‌تواند حجم اضافی مایع حامل گرما را در خود جای دهد، که می‌تواند منجر به ایجاد پارگی شود. از این رو باید با توجه به نیاز سیستم گرمایشی و محاسبه حجم مورد نیاز از مخزن اقدام به خرید منبع انبساط بسته کرد.

محاسبه مخزن انبساط بسته

برای محاسبه منبع انبساط مدل بسته، ابتدا باید حجم کل سیستم را محاسبه کنید که شامل:
 • حجم لوله های مدار
 • دیگ گرمایش
 • دستگاه های گرمایشی
است. حجم دیگ بخار و رادیاتورهای گرمایشی در کاتالوگ همراه آنها مشخص شده است و حجم لوله‌ها با ضرب مساحت فضای داخلی تعیین می‌شود. سطح مقطع لوله‌ها در طول آنها، اگر سیستم حاوی لوله‌هایی با قطرهای مختلف باشد، حجم آنها باید جداگانه تعیین شود و سپس دو برابر شود. همچنین، برای دستگاه هایی مانند مخزن انبساط بسته، محاسبه طبق فرمول V = (Vc x k) / D انجام می‌شود، که در آن: Vс حجم مایع حامل گرما در سیستم گرمایش، K ضریب. انبساط حرارتی حجمی D نشانگر کارایی واحد غشایی است. که معمولاً توسط سازنده نشان داده می‌شود یا می‌توان آن را با استفاده از فرمول زیر تعیین کرد: D = (Rm - Rn) / (Rm +1) برای یک منبع انبساط، با سیال در تماس مستقیم یا غیرمستقیم، با گاز تحت فشار، حجم کل مخزن باید با استفاده از معادله زیر محاسبه شود: Vt=V.Ce.Cp که در آن: Vt :حجم مخزن انبساط[لیتر] V :کل محتوای آب در مدار [لیتر] Ce :ضریب انبساط سیال [بدون ابعاد] :Cp ضریب فشار گاز [بدون ابعاد] برابر است.

موارد تاثیر گذار بر قیمت منبع انبساط بسته

باید در نظر داشت که نه تنها خرید مخزن انبساط برای گرمایش نوع بسته مهم است، بلکه باید به درستی نصب شود. پارامتر هایی چون:
 • ابعاد
 • حجم
 • استاندارد های تولید
 • روش های طراحی
 • مواد اولیه
 • روش های ساخت
 • مونتاژ
 • شیرآلات همراه
می‌توانند در تعیین قیمت منبع انبساط بسته تعیین کننده باشند.

مخزن‌های ثانویه

به دنبال روندهای جدید، بسیاری از تولید کنندگان مولدهای حرارتی خود را با مخازن داخلی مجهز می‌کنند که حجم مایع خنک کننده را که با گرمایش افزایش می‌یابد؛ کنترل کنند. این مخزن‌ها نمی‌توانند با تمام طرح‌های گرمایش موجود مطابقت داشته باشند، گاهی اوقات ظرفیت آنها کافی نیست. برای اینکه فشار مایع خنک کننده در هنگام گرمایش در محدوده نرمال باشد، طبق محاسبه، یک مخزن انبساط اضافی برای دیگ دیواری تعبیه شده است. به عنوان مثال، گرم کردن کف گرم در تمام اتاق های یک ساختمان دو یا سه طبقه به علاوه شبکه ای از رادیاتورها است. در اینجا حجم مایع خنک کننده نیز چشمگیر خواهد بود ، یک مخزن کوچک با افزایش آن مقابله نمی‌کند و فشار می‌تواند بسیار افزایش یابد. به همین دلیل است که یک مخزن انبساط دوم برای دیگ مورد نیاز است. توجه داشته باشید. مخزن دوم برای کمک به دیگ نیز یک مخزن غشایی بسته است که در اتاق کوره قرار دارد.

نحوه صحیح قرار دادن منبع

سیستم‌های گرمایش نوع بسته با این واقعیت متمایز می‌شوند که مخزن انبساط غشایی آب را می‌توان در هر مکانی قرار داد. اما هنوز هم بهترین گزینه نصب، در اتاق دیگ بخار، در کنار بقیه تجهیزات است. مکان دیگری که گاهی اوقات نیاز به نصب مخزن انبساط بسته برای گرمایش است، آشپزخانه در یک خانه کوچک است زیرا خود منبع گرما در آنجا قرار دارد.

نصب مخزن انبساط از نوع غشایی ویژگی‌های خاص خود را دارد. با توجه به نحوه عملکرد این محصول می‌توان آن را به صورت عمودی یا افقی در هر موقعیتی قرار داد. مخزن کوچک معمولاً با یک گیره به دیوار وصل می‌شوند یا از یک براکت مخصوص آویزان می‌شوند. مخزن بزرگ، فقط باید روی زمین قرار داده شود.

 • محصول باید به گونه ای در دیگ بخار قرار گیرد که برای نگهداری راحت باشد.
 • در نصب دیواری مخزن انبساط سیستم گرمایشی، آن را خیلی بالا قرار ندهید تا در حین تعمیر و نگهداری مجبور نباشید به شیر قطع یا قرقره هوا برسید.
 • بار ناشی از لوله کشی و شیرهای قطع کننده نباید روی لوله‌های بای پس مخزن بیفتد. لوله‌ها را به طور جداگانه با سوپاپ ها ببندید، این کار باعث می‌شود در صورت خرابی، مخزن جایگزین شود.
 • گذاشتن لوله تغذیه از طریق کف از طریق گذرگاه یا آویزان کردن آن در ارتفاع سر مجاز نیست.
 • آماده سازی دقیق، به نصب مخزن انبساط بدون مشکل غیر ضروری کمک می‌کند. نصب صحیح، پیکربندی سیستم گرمایش و عملیات بعدی آن را ساده می‌کند. چیدمان خاص سیستم گرمایش یک عامل تعیین کننده در هنگام تصمیم گیری برای قرار دادن مخزن است.
 • در صورت استفاده از سیستم گرمایش بسته، مخزن در نزدیکی دیگ نصب شود.
 • نصب مخزن باید در قسمت مستقیم لوله تا پمپ انجام شود.
 • در طول عملیات با مخزن، فشار مکانیکی بیش از حد قوی نباید به مخزن وارد شود. لازم است اطمینان حاصل شود که هیچ بار استاتیکی از سایر عناصر سیستم گرمایش وجود ندارد.
 • پس از اتمام کار، دسترسی آزاد به دریچه هوای ایمنی و سایر قسمت های کاربردی مخزن باید حفظ شود.

منبع انبساط بسته یک عنصر کاربردی در سیستم گرمایشی ساختمان است. ساختار منبع انبساط بسته از یک مخزن استوانه ای به همراه غشا لاستیکی تشکیل شده است. شایان ذکر است. تانکر انبساط بسته دارای دو نوع غشا ثابت و متحرک است که همین امر از جمله موارد تاثیر گذار در قیمت منبع انبساط بسته به شمار می‌رود.

 

دما استار بزرگترین فروشگاه و ارائه دهنده انواع تجهیزات تخصصی شوفاژ خانه و منبع آب موتورخانه در خیابان طالقانی تهران است که مشاوره قبل از خرید، ارائه قیمت های منصفانه و رقابتی و همینطور محصولات باکیفیت از اهداف همیشگی جهت حفظ رضایت مشتریان خود است.