محاسبه فیلتر شنی برای استخر

محاسبه فیلتر شنی برای استخر

انتخاب فیلتر مناسب برای استخر همیشه آسان نیست. اما، قبل از خرید فیلتر، بهتر است تمام جزئیات استخر خود را بدانید تا بتوانید بهترین فیلتر ممکن را خریداری کنید. سپس، می ‌توانید بیرون بروید و یک فیلتر بگیرید تا آب استخر کاملاً تمیزی برای پریدن داشته باشید.

در ادامه مراحلی را شرح خواهیم داد که می توانند به شما در انتخاب فیلتر شنی استخر کمک کنند. لذا مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

روش محاسبه و انتخاب فیلتر شنی استخر

قبل از اینکه بخواهید فیلتر مناسب برای استخر خود انتخاب کنید، ابتدا باید پمپ مناسب استخر خود را انتخاب کنید. چرا که فیلتر استخر شما باید با پمپ استخرتان مطابقت داشته باشد. اگر فیلتر نسبت به پمپ خیلی کوچک باشد، پمپ فشار آب بیشتری در فیلتر نسبت به توانایی فیلتر ایجاد می کند.

این عدم تعادل به سرعت مواد فیلتر شنی استخر را از بین برده که تا حد زیادی کارایی فیلتر را کاهش می دهد. در موارد شدیدتر، افزایش فشار بالا ممکن است باعث ایجاد ترک در مخزن فیلتر شود که باعث انفجار آن می شود. در این راهنما مراحل به دست آوردن اندازه صحیح فیلتر استخر را بیان نموده ایم.

مرحله اول

سطح و حجم آبی که استخر شما می تواند در خود نگه دارد را پیدا کنید. استخرها انواع مختلفی دارند که در دو نوع رایج مستطیل و گرد موجود هستند. بسته به فیلتر شنی استخری که خریداری کرده اید، مطمئن شوید که اندازه آن را با فرمول ریاضی درست به درستی محاسبه کرده اید.

آموزش روش محاسبه و انتخاب فیلتر شنی استخری

 • محاسبه استخرهای مستطیلی برای اندازه گیری، بسیار آسان است. به سادگی طول آن را در عرض ضرب کنید و سطح را به دست آورید.
 • اگر یک استخر گرد، یا یک جکوزی یا یک استخر کوچکتر برای کودکان را انتخاب کرده اید، محاسبه شامل شعاع دایره می شود، آن را به توان دو می رسانید، سپس حاصل ضرب را در 3.14 می کنیم. (مساحت = 3.14 ضربدر r به توان دو)
 • اندازه گیری سطح استخر خود به خوبی کار می کند، اما اگر به تازگی استخر خود را خریداری کرده اید، پس از خرید باید اندازه گیری ها ارائه شوند.

مرحله دوم

حداکثر حجم آب استخر را پیدا کنید. سپس، از حجم استخر خود استفاده کنید تا بفهمید چقدر آب می تواند در یک دقیقه از فیلتر شما عبور کند. در واقع با این انجام این کار «نرخ جریان» را پیدا کرده اید. میزان جریان با نوع استخری که دارید متفاوت است. مطمئن شوید که با در نظر گرفتن این مورد محاسبه کرده اید تا از فیلتر نهایی که استفاده می کنید حداکثر استفاده را ببرید.

 • برای یافتن حجم استخر خود، حداکثر حجم آبی که استخر شما می تواند در خود نگه دارد را بردارید (این مقدار را می توان با خرید استخر خود پیدا کرد) و آن را بر 360 تقسیم کنید. این به شما می گوید که چند گالن آب در یک دقیقه از فیلتر شما عبور می کند.
 • بهتر است فیلتری تهیه کنید که برای استخر کمی بزرگتر باشد تا حداکثر کارایی را تضمین کند.
 • اگر دبی فیلتر بیش از حد باشد و فشارهای عملیاتی فیلتر بسیار زیاد باشد، می توانید اندازه لوله سیستم لوله کشی خود را به طور جزئی یا کلی افزایش دهید و این باعث کاهش فشار عملیاتی سیستم شما می شود.
 • تمام فیلترها دارای حداقل و حداکثر دبی هستند که پمپ باید در آن قرار گیرد. جریان خیلی ضعیف یا زیاد و فیلتر به درستی کار نمی کند. اطمینان حاصل کنید، فیلتری که دریافت می کنید می تواند مقدار آب موجود در استخر شما را در خود جای دهد.

پیشنهاد مطالعه: راهنما خرید فیلتر تصفیه استخری مناسب

مرحله سوم

نرخ گردش مالی استخر خود را تعیین کنید. یعنی بدانید چقدر طول می کشد تا آب به طور کامل از فیلتر عبور کند. اکثر کدهای بهداشتی شهری به حداقل نرخ گردش فیلتراسیون دو گردش کامل آب در یک دوره 24 ساعته نیاز دارند.

 • حداقل نرخ گردش مالی، نرخی است که کل استخر را هر 12 ساعت یک بار بچرخاند. نرخ گردش 8 یا 10 ساعت، نرخ معمولی اندازه استخرهای امروزی است.
 • اگر استخر برای کاربردهای تجاری، نیمه تجاری یا با گردش زیاد حمام است، باید فیلتری را انتخاب کنید که به شما امکان می دهد کل حجم آب را حداقل چهار بار در هر 24 ساعت بچرخانید.

مرحله چهارم

حال باید فیلتر مناسب را انتخاب کنید. اندازه صحیح فیلتر به اندازه استخر بستگی دارد. برای حفظ شفافیت آب، باید پمپ را هر روز روشن کنید تا تمام آب استخر برگردانده شود. همه فیلترها دارای رتبه طراحی گالن در دقیقه و نرخ گردش مالی هستند.

مثلا یک استخر (7.3 متری) در بالای زمین تقریباً (51103.1 لیتر) آب دارد. بنابراین یک فیلتر شنی Hayward S166T که دارای نرخ گردش 10 ساعته (68137.4 لیتر) است، با این استخر به خوبی کار می کند.

مرحله پنجم

در نظر بگیرید که چقدر مقاومت در برابر آب وجود خواهد داشت که می تواند بر نرخ گردش استخر شما تأثیر بگذارد. هرچه آب سریعتر در پمپ حرکت کند، مقاومت بیشتری خواهید داشت.

 • لذا فیلتری را انتخاب کنید که حداقل ظرف 10 ساعت استخر شما را برگرداند. با فیلترها، بزرگتر شدن اشکالی ندارد. مناطق فیلتر بزرگتر به حفظ شفافیت آب کمک می کند.
 • به یاد داشته باشید که هر چه سرعت حرکت آب در سیستم لوله کشی بیشتر باشد، مقاومت آب در برابر جریان بیشتر است. این بدان معناست که یک پمپ کندتر مانند سرعت پایین در یک پمپ 2 سرعته در مقایسه با گزینه پرسرعت، در هر واحد قدرت در سرعت های پایین تر، دبی افزایش می یابد. توجه داشته باشید که اکثر پمپ های 2 سرعته تنظیم شده روی سرعت کم، حداقل جریان مورد نیاز برای عملکرد صحیح فیلتر را برآورده نمی کنند.

تمام اطلاعات جمع آوری شده در مورد استخر خود را برای یافتن اندازه فیلتر مناسب در نظر بگیرید. با استفاده از یک معادله ساده نباید مشکلی داشته باشید. قبل از کنار هم قرار دادن همه این موارد، مطمئن شوید که حجم استخر را به درستی محاسبه کرده اید (به گالن) و در مورد نرخ گردش معقول برای تمام آب که باید از فیلتر عبور کند تصمیم گرفته اید.

معادله‌ای که در محاسبه اندازه فیلتر استفاده می‌شود:

 1. ظرفیت استخر بر حسب گالن (مقدار لیتر) تقسیم بر نرخ گردش مورد نظر بر حسب ساعت.
 2. این حداقل جریان مورد نیاز بر حسب gal/m گالن در دقیقه را به شما می دهد.
 3. این عدد را بر 60 تقسیم کنید تا gal/m بدست آید.
 4. پمپی را پیدا کنید که با gal/m که اکنون محاسبه کرده اید مطابقت داشته باشد.

انتخاب نوع و مدل فیلترشنی استخری

به دنبال چه نوع فیلتر شنی هستید؟ فیلترهای شنی، خاک دیاتومه یا کارتریج را ترجیح می دهید؟ فیلترهای فشاری یا خلاء؟ اگر انتخاب فیلتر خود را به یک سازنده ترجیحی محدود کرده باشید، با انجام محاسبات و عوامل فوق و انتخاب فیلتری که این کار را انجام دهد، انتخاب آسان تر خواهد شد.

گردآوری: دما استار

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *