راهنما خرید فیلتر تصفیه استخری مناسب

راهنما خرید فیلتر تصفیه استخری مناسب

فیلترهای استخر بخش ضروری از سیستم استخر محسوب می‌شوند. فیلتر درواقع آلودگی‌ها و باکتری‌ها را از آب خارج می‌کند. بدون فیلتر، آب استخر شما کدر و پر از زباله می‌گردد.

در این مقاله قصد داریم راهنما خرید فیلتر تصفیه استخری مناسب به همراه برخی از اطلاعات مهم را برجسته کنیم تا به شما در انتخاب آنچه برای استخر مناسب است کمک کنیم. در وهله اول باید بدانیم که، فیلتری که عرضه می‌شود؛ باید آلاینده ها را به دام بیندازد، تمیز کردن و نگهداری آن آسان باشد و بیش از چند سال دوام داشته باشد.

راهنمای خرید فیلتر استخر

فیلتر ها در سه نوع مختلف عرضه می‌گردند که شامل موارد زیر هستند.

 1. فیلتر شنی
 2. فیلتر کارتریجی استخر
 3. فیلتر دیاتومه

تعویض مدیا و نرخ فیلتراسیون بر اساس نوع در کلیه فیلترهای تصفیه متفاوت است. از این رو باید باتوجه به نیاز و بودجه درنظر گرفته شده اقدام به خرید نمود. دانستن مفهوم میکرون در درک بهتر و دقیق‌تر عملکرد فیلتر استخر کمک شایانی خواهد نمود. و به نوعی از موارد مهم راهنما خرید فیلتر تصفیه استخری مناسب محسوب می‌شود.

مفهوم میکرون در فیلتر استخر چیست و چرا باید بدانیم؟

میکرون مخفف میکرومتر، یک میلیونیم متر است. فیلترهای استخر اندازه آلاینده‌هایی را که می‌توانند از بین ببرند در واحدی به نام میکرون اندازه گیری می‌کنند.

میکرون چقدر کوچک است؟؟ یک تار موی انسان حدود 50 میکرون (0.05 میلی متر قطر) است. اندازه برخی از باکتری ها حدود 2 میکرون (0.002 میلیمتر قطر) است.

خواه کلر آنها را از بین برده باشد یا نه، باکتری ها و سایر آلاینده ها را تنها در صورتی می‌توان فیلتر کرد که محیط یا مدیا فیلتر (ماده ای که در درون مخزن فیلتر قرار دارد و عملیات تصفیه را انجام می‌دهد) به اندازه کافی خوب و فشرده باشد تا این ذرات ریز را جمع کند. در نهایت فیلتری کارآمد‌تر است که، توانایی حذف ذرات کوچکتری را داشته باشد.

از این رو براساس نوع مدیا بکار رفته فیلتر ها به سه نوع خاص دسته بندی می‌شوند.

3 انتخاب برای فیلتر استخری

آگاهی از انواع فیلتر تصفیه استخری نیز از موارد کلیدی راهنما خرید فیلتر تصفیه استخری مناسب قلمداد می‌شود.

 1. فیلتر شنی استخر
 2. فیلتر استخر مدل کارتریجی
 3. فیلتر دیاتومه

 

فیلترهای شنی استخر

تا حد زیادی محبوب ترین فیلتر برای کسانی محسوب می‌شود که بودجه معمولی دارند و می‌خواهند هزینه تعمیر و نگهداری استخر را به حداقل برسانند.

نحوه عملکرد فیلتر شنی استخر به این صورت است که پمپ استخر، آب را از اسکیمرها به داخل می‌کشد، و سپس از طریق لوله‌کشی به داخل یک مخزن تصفیه بزرگ پر از شن سیلیس می‌برد. این فیلترها قادر به تصفیه ذرات تا اندازه 20 میکرون و بزرگتر هستند.

راهنمای خرید فیلتر شنی استخر

شایان ذکر است مدیا و یا شن درون این فیلترها پس از زمان مشخصی باید تعویض گردد چراکه، یک دانه شن دارای لبه‌های برآمده و زبر است، این لبه های زبر آلاینده ها و زباله هایی را که از فیلتر عبور می‌کنند، به دام می‌اندازند. با گذشت زمان، جریان آب از طریق فرسایش لبه‌های ناهموار را صاف می‌کند، که در نهایت لبه‌ها دیگر قادر به شکار آلاینده نخواهند بود.

لازم به ذکر است که، ذرات به دام افتاده در شن و ماسه در طول عمر فیلتر جمع می‌شوند. این روند کمک شایانی به دام انداختن ذرات کوچکتر نیز می‌کند، حتی زمانی که خود ماسه شروع به صاف شدن می‌کند. در نهایت، این امر، از جریان مناسب آب از طریق فیلتر جلوگیری می‎کند و کارایی فیلتر را کاهش می‌دهد.

شن سیلیس ذرات به اندازه 20 میکرون یا بزرگتر را جذب می‌کند، بنابراین اگر استخر خود را به اندازه کافی ضدعفونی نکنید؛ تا باکتری های 2 میکرونی را از بین ببرید، یک فیلتر شنی نیز آنها را درون خود به دام ننداخته و در اطراف استخر شناور می‌مانند.

گیج فشار فیلتر شنی استخر

قطعه ای مهم از فیلتر شنی که افزایش فشار داخلی فیلتر را به شما هشدار می‌دهد. و در واقع نشانه‌ای برای شستشوی معکوس فیلتر است. بک واش BACKWASH یا شستشوی معکوس یک روش تمیز کردن آسان فیلتر است که جریان آب فیلتر را معکوس می‌کند، در این فرایند تمام زباله‌ها به سمت شلنگ تعبیه شده به بیرون از فیلتر هدایت می‌شوند.

جایگزین های شن و ماسه در فیلتر شنی استخر

یکی از مواردی که باعث عملکرد بهتر فیلتر شنی می‌شود؛ این است که می‌توانید سیلیس را به طور کامل با یکی از دو گزینه زیر جایگزین کنید.

 1. ZeoSand: این ماده از ماده معدنی به نام زئولیت ساخته شده است. یک شکل کریستال مانند دارد که به طور طبیعی آلاینده های کوچکتری را نسبت به سیلیس به دام می‌اندازد. شفافیت آب را بهبود می‌بخشد و نیاز به شستشوی معکوس کمتری دارد. ZeoSand حدود پنج سال عمر می‌کند، بنابراین طول عمر آن مشابه سیلیس است.
 2. شیشه فیلتر: این مدیا، شیشه ریز خرد شده و بازیافت شده است. دارای بار الکتریکی منفی است که ذرات با بار مثبت مانند: آهن و منگنز را جذب می‌کند، در حالی که زباله‌های کوچک تا 5 میکرون را فیلتر می‌کند. دوام آن تا سه برابر بیشتر از شن فیلتر استخر است.

یکی از مواردی که در راهنما خرید فیلتر تصفیه استخری مناسب بسیار به چشم می‌خورد دانستن مزایا و معایب هر نوع فیلتر است که در این مطلب سعی شده به صورت کلی در توضیح هر نوع فیلتر گنجانده شود.

مزایای فیلتر شنی استخر

 1. هزینه کلی کمتر
 2. تعمیر و نگهداری ساده تر
 3. شن و ماسه سیلیس قبل از نیاز به تعویض 5-7 سال دوام می‌آورد
 4. راندمان فیلتراسیون را می‌توان با مواد افزودنی جایگزین مانند: پودر دیاتومه افزایش داد

معایب فیلتر شنی استخر

 1. فیلتراسیون ذرات تا 20 میکرون (کمترین تأثیر را در بین سه نوع فیلتر دارد)
 2. در شستشوی معکوس، باعث هدر رفت آب می‌شود.

فیلترهای کارتریجی مخصوص استخر

به طور معمول کمی گرانتر از فیلترهای شنی هستند، نگهداری فیلترهای کارتریج نیز به همان اندازه فیلتر شنی آسان و ساده است. در داخل مخزن خود (کمی کوچکتر از فیلتر شنی) یک سیلندر رسانه‌ای فیلتر (پلی استر پلیسه دار) قرار دارد. آب به داخل مخزن و از طریق پلیسه‌ها جریان می‌یابد. زباله‌هایی به اندازه 10 میکرون در فیلتر جمع می‌شوند، سپس آب تمیز به استخر باز می‌گردد.

پیشنهاد مطالعه: راهنمای خرید لوازم و تجهیزات استخر

کارتریج‌ها معمولاً ارزان و در مصرف انرژی کارآمد هستند. از آنجایی که فیلتر آلاینده‌ها را جمع‌آوری می‌کند، نیاز به تمیز کردن کامل دارند.

روش شستشو فیلتر کارتریجی

 • به جای شستشوی معکوس، به سادگی کارتریج را از مخزن خارج کنید، آن را با یک شلنگ شستشو دهید تا زباله‌ها و کثیفی‌ها پاک شوند.
 • گاهی اوقات فیلتر کارتریجی را، با پاک کننده فیلتر اسپری کنید و به طور منظم آن را در محلول تمیز کننده فیلتر شیمیایی خیس کنید. این کار برای شما کمی بیشتر از شستشوی معکوس زمان می‌برد، اما آب کمتری را هدر می‌دهد.

مزایای فیلتر کارتریج:

 • آلاینده‌های کوچک به اندازه 10 میکرون را فیلتر می‌کند.
 • بدون شستشوی معکوس؛ هدر رفت آب کمتر
 • عملکرد خوبی در سرعت های پایین دارد، مانند پمپ ها با سرعت متغیر

معایب فیلتر کارتریج:

 • با سرعت جریان بسیار آهسته عمل می‌کند
 • فقط 2 تا 3 سال دوام دارد.
 • تمیز کردن عمیق 1 تا 2 بار در سال مورد نیاز است.

فیلترهای دیاتومه D.E

گران است و هزینه تعمیر و نگهداری بالایی دارد. اما بهترین حسن فیلتر دیاتومه آن است که، کوچکترین ذرات در حد 5 میکرون را به راحتی فیلتر می‌کند.

مخازن فیلتر D.E دارای شبکه‌هایی پوشانده شده در پودری سفید و خرد شده هستند که از بقایای فسیل‌شده موجودات کوچک آبی به نام دیاتوم ساخته شده‌اند.

شستشوی معکوس یا Bump Cleaning

گیج فشار روی مخزن فیلتر دیاتومه، زمان تمیز کردن D.E را مشخص می‌کند. فیلتر دیاتومه به طور معمول، مانند فیلترهای شنی شستشوی معکوس دارد. در هنگام شستشو فیلتر نیاز دارد که D.E بیشتری اضافه کنید. دانستن اینکه دقیقا چقدر باید پودر بعد از هر تمیز کردن اضافه شود ممکن است دشوار باشد، بنابراین مهم است که فیلتر را حداقل سالی یک بار با دست جدا کرده و تمیز کنید.

 • پس از تمیز کردن فیلتر، E را اضافه کنید. به طور مستقیم روی اسکیمر استخر پودر کنید. زیرا از این طریق پوشش بسیار بهتری ایجاد خواهد شد. D.E را با آب کافی مخلوط کنید تا دوغاب شود، در حالی که پمپ استخر را روشن نمودید، سپس به آرامی محلول را مستقیماً در اسکیمر بریزید.
 • همانطور که E از فیلتر عبور می‌کند، به طور مساوی روی شبکه ها توزیع می‌شود. سعی کنید زمانی این شستشو را انجام دهید که استخر خالی از شناگر باشد.
 • زمانی که پودر دیاتوم از شبکه ها شسته می‌شود، می‌تواند در طول زمان بقایای بتن مانند ایجاد کند و همین امر باعث مسدود شدن زهکشی ها می‌شود.
 • E قدیمی را در ظرفی قرار دهید و آن را با زباله های خود بیرون بیاورید و در سطل زباله قرار دهید. خطر سرطان درصورت مواجه شدن مستقیم با D.E وجود خواهد داشت.
 • در هنگام استفاده از پودر دیاتوم اول ایمنی را با پوشیدن ماسک شیمیایی رعایت کنید و از استنشاق تصادفی نیز جلوگیری کنید.

مزایای فیلتر D.E:

 1. آلاینده های کوچک به اندازه 3 الی 5 میکرون را فیلتر می‌کند.
 2. پودر دیاتوم را می توان از طریق اسکیمر استخر اضافه کرد.
 3. برای تمیز کردن نیازی به مواد شیمیایی سوزاننده نیست.

معایب فیلتر دیاتومه D.E:

 1. بالاترین هزینه فیلتر
 2. نظافت سالانه دشوار است.
 3. توری ها هر 2 تا 3 سال یکبار نیاز به تعویض دارند.
 4. پودر E در صورت استنشاق می‌تواند مضر باشد.

 

اندازه فیلتر تصفیه استخر

رایج ترین مشکلی که در هنگام خرید فیلتر استخری با آن روبرو می‌شویم، انتخاب پمپ با اندازه اشتباه فیلتر است، فیلتر استخر و پمپ دست به دست هم می‌دهند. فیلتر بدون پمپ اندازه مناسب برای استخر شما نمی‌تواند به درستی کار کند.

بنابراین برای جلوگیری از این اشتباه، قبل از قرار دادن پمپ روی فیلتر استخر، مطمئن شوید که پمپ استخر با اندازه مناسب دارید. در این مورد با یک متخصص مشاور کنید زیرا نیاز به محاسبات خاصی است تا پمپ مناسب فیلتر خود را دریافت کنید و بالعکس.

گردآوری: دما استار

1 دیدگاه برای “راهنما خرید فیلتر تصفیه استخری مناسب

 1. رضا داوودی گفته:

  سلام وقتتون بخیر، من دنبال فیتلر آب خوب میگردم خواستم ببینم فیتلر شنی به درد میخوره؟ یه مطلبی خوندم توی مجله میگفت یه سری از کثیفی هارو ممکنه تمیز نکنه، خواستم بدونم چجوریه؟
  شما چه مدلی پیشنهاد میکنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *