تفاوت فیلتر شنی فلزی با فایبرگلاس چیست؟

تفاوت فیلتر شنی فلزی با فایبرگلاس چیست؟

فیلتر شنی از تجهیزات حیاتی برای حفظ پاکیزه‌گی و ایمنی آب استخر به شمار می‌رود. فیلتر شنی با حذف زباله و ذرات معلق، حل نشده و کثیف از آب استخر، به تمیز نگه داشتن استخر کمک می‌کند. فیلتر شنی از لحاظ ساختار بدنه شامل دو نوع: فلزی و فایبرگلاس است. که هر کدام مزایا و معایب خود را دارند، اما زمانی که به درستی مورد استفاده قرار گیرند، هر یک وظیفه خود را در تمیز نگه داشتن استخر به خوبی انجام می‌دهند.

برای یک صاحب استخر هنگام تاسیس و یا بازسازی استخر سوال خواهد شد که، تفاوت فیلتر شنی فلزی با فایبرگلاس چیست؟ و از آنجایی‌که دانستن مزایا و معایب فیلتر شنی فلزی و فایبرگلاس در انتخاب آنها نیز بسیار حائز اهمیت است؛ لازم به ذکر است که همین موارد در قیمت فیلتر شنی فلزی و فایبرگلاس نیز تاثیرگذار خواهد بود.

مقایسه فیلتر شنی فلزی و فیلتر استخری فایبرگلاس

فیلتر شنی چیست؟

فیلترهای شنی محبوب‌ترین نوع فیلترهای استخری هستند، زیرا تعمیر و نگهداری از آن‌ها آسان‌تر است. آنها از شن و ماسه درجه بندی شده مخصوص به عنوان مدیا فیلتر استخر استفاده می‌کنند و ذرات 20 الی 40 میکرون را به راحتی جذب می‌کنند. و قاعدتا ذرات کوچکتر از 20 میکرون، اغلب از فیلتر عبور می‌کنند و دوباره به استخر باز می‌گردند.

نحوه عملکرد فیلتر شنی استخر:

آب از طریق دیفیوزر وارد مخزن می‌شود. همانطور که آب از بستر شن پایین می‌رود، خاک و زباله در دانه‌های شن به دام می‌افتد. هنگامی‌که آب به کف فیلتر می‌رسد، وارد قسمت‌های جانبی می‌شود و به استخر باز می‌گردد.

عملکرد فیلتر شنی برای تصفیه آب استخر

هرچه کثیفی و زباله‌های فیلتر بیشتر باشد، فشار بیشتری در داخل کپسول فیلتر ایجاد می‌شود. شما باید به قرائت اولیه گیج فشار توجه داشته باشید، سپس هر هفته یا دو هفته یکبار آن را بررسی کنید؛ تا ببینید فشار افزایش یافته است یا خیر. هنگامی که فشار به 8 تا 10 پوند(حدود 4536 گرم) افزایش یافت، باید شستشوی معکوس را انجام داد تا کثیفی اضافی و سایر مواد زائد را از ماسه پاک کند.

فیلترهای شنی به کمترین تعمیر و نگهداری نیاز دارند و می‌توانند 3 تا 5 سال بدون نیاز به تعویض ماسه کار کنند.

انواع فیلتر شنی استخر از لحاظ جنس بدنه

به طور کلی متریال بدنه یا محفظه فیلترهای شنی به صورت متداول از سه نوع ماده زیر ساخته می‌شود:

 1. بدنه فلزی
 2. فایبرگلاس
 3. بتنی

بدنه‌های فیلتر شنی فلزی قاعدتا دارای متریالی از ورق های گالوانیزه هستند و در نوع بتنی آن که همانطور از نامش مشخص است متریالی از بتن داشته، بسیار مقاوم بوده و معمولا در پالایشگاه هایی که دارای ظرفیت بالایی هستند؛ مورد استفاده قرار می‌گیرند. متریال فیلترهای فایبرگلاس نیز از کامپوزیت فشرده ساخته شده که با نام FRP نیز شهرت دارند.

فیلتر شنی فایبرگلاس

فیلتر شنی با بدنه فایبرگلاس، یکی از پرکاربردترین نوع فیلترهای استخر محسوب می‌شود. مخازن فیلتر شنی فایبرگلاس از ترموپلاستیک یک تکه با استحکامی استثنایی، مقاومت بالا در برابر خوردگی و عمر طولانی مدت برخوردار هستند، که زهکشی آب، شن و ماسه ترکیبی را سریع و آسان می‌کند.

از فیلتر شنی فایبرگلاس در صنف های تجاری و صنعتی چون: تصفیه آب، تصفیه، برج خنک‌کننده، پیش فیلتر، تصفیه آب زیرزمینی، تبادل یونی، بیوفیلتراسیون، فیلتر استخر شنا تجاری (پارک‌های آبی)، آکواریوم، آبزی پروری، استخر ماهی و غیره استفاده می شود.

مزایا و معایب فیلتر شنی فلزی و فایبرگلاس

تفاوت بین فیلتر شنی فلزی با فایبرگلاس چیست؟ در زیر 10 دلیل وجود دارد که چرا فیلتر فایبرگلاس برای کاربرد تصفیه آب بهتر است.

 1. فیلتر فایبرگلاس نسبت استحکام / وزن بالاتری نسبت به فولاد ضد زنگ دارد. 1/3 سبک تر از فولاد است در حالی که استحکامی مشابه فولاد دارد.
 2. فیلتر فایبرگلاس نسبت به فولاد ضد زنگ مقرون به صرفه است. زیرا هزینه مواد کمتر از فولاد است.
 3. فیلتر فایبرگلاس استحکام بالاتری نسبت به پلاستیک دارد. فیلتر پلاستیکی قادر است تا 2.5 بار را تحمل کند در حالی که فیلتر فایبرگلاس با سیم پیچی رشته ای می‌تواند فشار تا 8 بار را تحمل کند.
 4. فیلتر فایبرگلاس برای قالب گیری به هر شکل و اندازه ای در مقایسه با پلاستیک که به قالب دمنده یا قالب تزریق پلاستیک نیاز دارد، انعطاف پذیر است.
 5. فیلتر فایبرگلاس در مقایسه با فولاد ضد زنگ در برابر مواد شیمیایی خورنده مقاوم است، بنابراین نگهداری آن آسان تر است.
 6. فیلتر فایبرگلاس در مقایسه با فولاد ضد زنگ سبک‌تر است، درواقع حمل و نصب آن در مقایسه با فولاد ضد زنگ راحت‌تر است.
 7. فیلتر فایبرگلاس را می توان بدون اتصال مخزن به صورت یک تکه درآورد که ممکن است باعث نشت احتمالی مانند فیلتر ضد زنگ شود.
 8. فیلتر فایبرگلاس را می توان در هر اندازه و نوع در مقایسه با فیلتر پلاستیکی ساخت.
 9. فیلتر فایبرگلاس را می توان با نسخه چند لایه برای چشم انداز برتر در مقایسه با فولاد ضد زنگ و فیلتر پلاستیکی ساخت.
 10. فیلتر فایبرگلاس را می توان با لوازم جانبی مانند: منهول جانبی، شیشه دید داخلی و غیره برای سهولت کار و نگهداری اضافه کرد.

علاوه بر این، بخش مسکونی نیز ممکن است از فرآیند مقرون‌به‌صرفه بودن ساخت این فیلتر با درجه صنعتی برای استخرهای مسکونی بهره‌مند شود.

تفاوت مخزن فلزی و فایبرگلاس در فیلترهای شنی

فیلتر شنی با بدنه فلزی فیلتراسیون کمتری نسبت به نوع فایبرگلاس دارد. درواقع به نسبت ابعاد خود، دبی آب در هنگام عبور از سطح فیلتر فلزی، به نسبت فایبرگلاس کمتر خواهد بود. از این رو می‌توان به این نتیجه گیری دست یافت که ظرفیت آبدهی فیلتر فایبرگلاس کمتر بوده، در صورتی که فیلترشنی از راندمان فشار کاری بالاتری برخوردار است و همین امر موجب شده تا در بخش صنعتی از فیلتر شنی فلزی بیشتر استفاده گردد.

شایان ذکر است فیلتر فایبرگلاس مقاومت بسیار بالایی در برابر خوردگی و پوسیدگی از خود نشان می‌دهد.

تفاوت بین فیلتر شنی فلزی با فایبرگلاس چیست؟ کروم یک عنصر پایه موجود در فولاد ضد زنگ است که از خوردگی جلوگیری می‌کند. برای مقاومت در برابر اثرات خورنده آب شور دریا، اسیدهای تند و مانند آن، عنصر شیمیایی مولیبدن نیز باید اضافه شود. مولیبدن در فولاد ضد زنگ 316 یافت می‌شود و در ابزارهای جراحی و ایمپلنت های فولادی ضد زنگ استفاده می شود.

پیشنهاد مطالعه: محاسبه فیلتر شنی برای استخر

مخازن فایبرگلاس از رزین پوشش ژل و عنصری به نام اسید ایزوفتالیک تشکیل شده است. این ماده فلزی نیست، بنابراین زنگ نمی‌زند، این چیزی است که آن را نسبت به فیلتر فولاد ضد زنگ که خورده می‌شود، قابل توجه می‌کند.

مخزن فیلتر فولادی ضد زنگ یک ماده انعطاف پذیر است. بنابراین هنگام انتخاب، یک ماده مناسب بسیار قوی است، مخزن فایبرگلاس ماده ای شکننده است بنابراین در هنگام ضربه زدن با چکش به راحتی ترک می‌خورد.

مزایای مخزن فیلتر فلزی

 • دارای حفاظت در برابر خوردگی و مقاومت در برابر اکسیداسیون توسط آب است.
 • دوام و ماندگاری بالایی دارد و در دما و فشار بالا انعطاف پذیر می‌ماند.
 • این یک آلیاژ فلزی ایمن است و سازگار با محیط زیست است.

معایب مخزن فیلتر فلزی

 • مخزن‌های فلزی به طور کلی سنگین تر و گران تر هستند.
 • مخزن‌های فولادی انعطاف پذیر هستند.
 • مخزن‌های فولادی رنگ بیرونی برای کاهش نفوذ UV ندارند.

مزایای مخزن فایبرگلاس

 • عمر مفید بالایی دارد و فرسوده نمی شود.
 • ایمن و قابل اعتماد است و عملکرد خوبی دارد.
 • غیر احتراق است.
 • نارسانا است.

معایب مخزن فایبرگلاس

 • اگر چکش به آن اصابت کند به راحتی می ترکد.
 • هر 5 سال یکبار باید ژل روکش شود.
 • ترک خوردن مخزن منجر به آزاد شدن فیبرهای معلق در هوا می‌شود. که ممکن است برای بیماران مبتلا به آسم مشکل ساز باشد.

گردآوری: دما استار

2 دیدگاه برای “تفاوت فیلتر شنی فلزی با فایبرگلاس چیست؟

 1. كاوياني گفته:

  سلام وقت بخير
  ميخواستم نظر شما رو ب عنوان كارشناس بدونم براي استخر ب ابعاد ٦*٤ از مخزن فايبر گلاس استفاده كنم يا فلزي؟

  • Damastar گفته:

   سلام دوست عزیز
   صد در صد برای کیفیت و بهداشت بیشتر آب استخر، بهتر است از جنس فایبرگلاس استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *